Czym jest Hub Innowacji Społecznych? Startujemy!

Konferencja z okazji rozpoczęcia działalności Hubu Innowacji Społecznych

Konferencja z okazji rozpoczęcia działań Hubu Innowacji Społecznych

Podczas konferencji z okazji rozpoczęcia działalności Hubu Innowacji Społecznych, która to odbyła się 10.03.2020 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, kilku naszym gościom zadaliśmy pytania: czym dla nich jest Hub Innowacji Społecznych? Czym są innowacje społeczne?

Serdecznie zachęcamy do zobaczenia relacji z tego wydarzenia.

Wspaniali goście i prelegenci konferencji Hubu Innowacji Społecznych

Przemową Członka Zarządu Województwa Śląskiego Pani Izabeli Domogały rozpoczęła się konferencja z okazji rozpoczęcia działalności Hubu Innowacji Społecznych w Katowicach.

W trakcie wydarzenia zespół ENLIGHTEN  zaprezentował innowacyjną aplikację Voicebot Pola – Asystent Głosowy Seniora.

Pani Bożena Antończyk – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie – opisała sposób działania i użytkowania aplikacji Nutrix. Jest to narzędzie wspierające pracę opiekunów osób starszych, które obecnie testowane jest m.in. w Chorzowie. Z aplikacji Nutrix korzystają opiekunowie osób niesamodzielnych z projektu Smartopieka Plus i Smartopieka 2.0.

Przedstawiony został również prototyp kuli rehabilitacyjnej, z aplikacją rejestrującą wykres nacisku i przechylenia kuli. Goście konferencji mogli na żywo, w czasie rzeczywistym obserwować działanie tego nowoczesnego rozwiązania, którego twórcami są prof. Zbigniew Nawrat oraz Dariusz Krawczyk.

Relacja z konferencji otwierającej działalność Hubu Innowacji Społecznych

Partnerzy innowacji społecznych z Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Uniwersytetu Warszawskiego

Nie zabrakło również ważnej lekcji dotyczącej rozwoju innowacji społecznych w perspektywie nadchodzących lat zaprezentowanej przez prof. Mirosława Grewińskiego – rektora z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. 

Pan dr Rafał Krenz z Uniwersytet Warszawski omówił ideę przyświecającą działaniom Hubu Innowacji Społecznych.

Konferencja z okazji rozpoczęcia działalności Hubu Innowacji Społecznych
Relacja z konferencji otwierającej działalność Hubu Innowacji Społecznych

Czym są innowacje społeczne?

Innowacje społeczne to proces, który zaczyna się od spostrzeżenia problemu i znalezienia pomysłu na zmianę sytuacji problemowej. Skupia się na rozwiązaniu tego problemu, a kończy zmianą o charakterze społecznym. Ważnym aspektem tego procesu jest, aby zmiana była trwała i wprowadzała nowy sposób zachowań czy też działań, które przyjmą się w społeczeństwie. Hub powołaliśmy w celu wspierania procesów, które mogą wywołać pozytywne zmiany o charakterze społecznym. W Hubie chcemy się skupić na wspieraniu środkowej części procesu innowacji; tworzeniu prototypów nowych, innowacyjnych rozwiązań, ich testowaniu i upowszechnianiu.” – Tadeusz Durczok, Hub Innowacji Społecznych.